Sanaz Hakimi f. 1989 i Afghanistan, Baserad i Örebro.
Bachelor of Arts i grafisk konst, Master of Arts i illustration, University of Teheren i Iran.
Var Örebro kommuns fristadsstipendiat under åren 2023-2025 genom ICORN (International Cities of Refuge Network)
”Min fantasivärld” består av två delar: målningar och skulpturer.
Även om dessa två delar skiljer sig åt när det gäller form och material, har de en gemensam utgångspunkt: fantasin.
I målningarna framträder fantasin friare och mer direkt; en värld där figurerna, varelserna och händelserna formas ur min inre värld. I skulpturerna däremot vävs fantasin samman med element från verkligheten, historien och kulturen, och en värld mellan dröm och verklighet tar form.
Målningarna
När jag försjunker i min fantasi förändras världen.
Människor och varelser får andra former och personligheter, och sådant som verkar omöjligt i den verkliga världen blir helt naturligt här.
I min fantasivärld kan allting vara på ett annat sätt. Träden klär sig i kläder, fåglar och djur talar och märkliga varelser lever sida vid sida. Varje figur har sin egen värld, med sina känslor, önskningar och en berättelse som kanske bara den själv känner till.
Jag har inte bjudit in de här figurerna.
De har kommit av sig själva, en efter en, någonstans mellan fantasin och det undermedvetna. Det är som om var och en har något att berätta och har kommit för att bli sedd. Jag har bara låtit dem träda in i min värld, ta form och berätta sin egen historia.
Ibland möter jag en figur som är arg, skriker eller inte kan finna ro. Men även hennes ilska är vacker för mig. Kanske för att känslorna i den här världen inte behöver döljas. Varje figur får vara precis som den är – med glädje, sorg, rädsla, ilska och allt annat som gör den till den den är.
Jag vet inte varför jag tycker att den här märkliga världen är så vacker. Kanske för att gränsen mellan fantasi och verklighet suddas ut där, och allting kan framträda i en ny form.Ibland tänker jag att jag inte är skaparen av dessa figurer; jag är bara den som har sett dem.
De har kommit för att för en stund lämna sin egen värld, ta plats i min och bli sedda.
Skulpturerna
I skulpturerna får min relation till fantasin en annan form. Här finns fantasin inte ensam, utan den vävs samman med delar av verkligheten och det förflutna.
De flesta av dessa skulpturer är skapade i papier-maché och är inspirerade av konst, symboler och former med anknytning till Bamiyan och Sidenvägen. För mig är dessa element inte bara tecken på en viss plats eller en viss historia; de är en del av ett minne och en kultur som kan möta fantasin och få en ny form.
I dessa verk blandas det som kommer från verkligheten och det förflutna med det som formas i mitt sinne och min fantasi. Ibland är det svårt att se gränsen mellan de två; en del av en skulptur kan ha sitt ursprung i något verkligt och välbekant, medan en annan del kan vara ett resultat av min fantasi.
För mig är det just detta möte som är viktigt: att det förflutna kan träda in i fantasins värld och att fantasin samtidigt kan förvandlas till något konkret och fysiskt.
I slutändan följer ”Min fantasivärld” två olika men sammanlänkade vägar:
Målningarna kommer ur en värld som till stor del formas av min fantasi, medan skulpturerna befinner sig någonstans mellan fantasi och verklighet; en plats där minnen, kultur, historia och fantasi möts.
Kanske handlar jag i båda delarna inte bara om att skapa en värld, utan också om att ge de figurer och bilder som själva har kommit till mig en möjlighet att för en stund bli sedda och fortsätta sina liv.
-Sanaz Hakimi